Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Gminy
Baza powiatów i gmin ›› Gminy 
Tarnów Opolski
GMINA TARNÓW OPOSLKI
1. Podział geograficzno-administracyjny gminy
Gmina Tarnów Opolski leży na pograniczu Wyżyny Śląsko- Krakowskiej i Niziny Śląskiej. Wschodnią część gminy stanowi mezoregion Równiny Opolskiej, wąski pas wzdłuż Odry w zachodniej części to mezoregion Pradoliny Odry. Natomiast część gminy położona na południe od Kosorowic i Tarnowa Opolskiego stanowi fragment Masywu Chełmskiego. Pod względem administracyjnym gmina położona jest w środkowej części województwa opolskiego. Administracyjnie należy do powiatu opolskiego i swoim zasięgiem graniczy z miastem Opole oraz następującymi gminami: Krapkowice, Gogolin, Chrząstowice, Izbicko i Prószków,
2. Siedziba urzędu
Tarnów Opolski
3. Dane kontaktowe (adres, numer telefonu, faxu, adres strony internetowej, adres e-mail)
Urząd Gminy Tarnów Opolski
ul. Dworcowa 6
46-050 Tarnów Opolski
tel.: 77 46 40 850 fax: 77 46 44 282
www.tarnowopolski.pl, e-mail: ug@tarnowopolski.pl
4. Ludność
9 715
5. Powierzchnia
82 km2
6. Wykaz sołectw
Sołectwa: Kąty Opolskie, Tarnów Opolski, Kosorowice, Nakło,
7. Atrakcje turystyczne
Trasy rowerowe,
8. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Gmina Tarnów Opolski leży na terenie obszaru chronionego krajobrazu - „Lasy Stobrawsko- Turawskie” jednak należy tu nadmienić iż sam Tarnów Opolski jako miejscowość jest z niego wyłączony.
9. Atrakcje architektoniczne
Kościół pw św. bp Marcina w Tarnowie Opolskim, Kościół w Nakle zbudowany w latach 1938-1940 z kamienia wapiennego w stylu neoromańskim, Kościół Parafialny p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa, zbudowany w latach 1937-1939 w Kątach Opolskich, Kaplica Dzwonnica, Kapliczka ceglana w Kątach Opolskich, Dom przy ulicy Opolskiej, ostatni z trzech budynków najzamożniejszych gospodarstw powstałych po pożarze wsi w połowie XIX w. Murowany, z kamienia, nieotynkowany w Kosorowicach,
10. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
1.Dzięki funduszom pochodzącym z Regionalnego Programu Europejskiego na lata 2007-2013 powstaje hala sportowa w Tarnowie Opolskim .Wartość całkowita projektu to kwota 4 253 490,46 a wysokość dofinansowania to 1 692 670,93 zł.
2. Ponadto Gmina Tarnów Opolski za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego otrzymała środki unijne na projekt „Opolska eSzkoła, szkołą ku przyszłości”, który będzie realizowany w PSP Tarnów Opolski, oraz w Gimnazjum w Tarnowie Opolskim. W ramach projektu szkoły zostaną wyposażone m in. w nowoczesne notebooki, tablice interaktywne, szybki Internet.
3. Gmina otrzymała również środki unijne z innego programu - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Dofinansowanie powyższego projektu wynosi 100 %. Realizacja projektu trwa w szkołach od 01.01.2010r. do 30.11.2010 r. Dzięki niemu uczniowie ze szkół podstawowych w Tarnowie Opolski, Kątach Opolskich, Nakle a także w filiach w Przyworach i w Kosorowicach mogą uczestniczyć w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, informatyki, jak również w zajęciach artystycznych, logopedycznych oraz prewencyjnych. W ramach tego projektu część dzieci otrzymała m.in. bezpłatne podręczniki, a szkoły wzbogacą się w sprzęt do prowadzenia powyższych zajęć.
4. Ze środków unijnych innego programu - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Gmina zagospodaruje teren wokół zbiornika wodnego w Tarnowie Opolski..
5. W roku 2009 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011 wyremontowała drogę Wyzwolenia w miejscowości Kąty Opolskie.
6. Również z dotacji rządowych Gmina Tarnów Opolski zrealizowała projekt „Radosna Szkoła” w PSP w Nakle, polega on na zakupie wyposażenia do miejsc zabaw dla dzieci młodszych. Dzięki niemu zostały zakupione m.in.. piłki, maty gry i inne zabawki edukacyjne.
11. Imprezy
Co roku organizowany jest bieg uliczny organizowany przez ZHP, imprezy okolicznościowe, wodzenie niedźwiedzia
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat opolski
Obszar LGD:
Kraina Św. Anny
Udział w programach:
Wójt:
Krzysztof Mutz
Adres:
ul. Dworcowa 6, 45-050 Tarnów Opolski
Liczba mieszkańców:
9715
Telefon:
(+48) 077 464 41 33
Fax:
(+48) 077 464 42 82
E-mail:
ug@tarnowopolski.pl
WWW:
http://www.tarnowopolski.pl
BIP:
http://bip.tarnowopolski.pl/
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Kantorowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Sernik z ziemniakami
Liczba odwiedzin: 9858372
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO