Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Racławice Śląskie
RACŁAWICE ŚLĄSKIE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Nazwa pochodzi od imienia Racław, Radsław. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, kiedy to Mongołowie zniszczyli wieś. Wówczas biskup z Ołomuńca osiedlił na tym terenie przybyszów z Frankonii i Turyngii. W 1798r. wieś otrzymała "Księgę Dt. Rasselwitz" (ówczesna nazwa Racławic), określającą prawa i obowiązki mieszkańców. Nad rzeką Osobłogą w roku 1875r. wybudowano 130 metrowy wiadukt kolejowy, łączący Racławice z Raciborzem. W Racławicach znajdują się stanowiska archeologiczne: neolityczne i kultury łużyckiej.
2. Ludność
1491 wg stanu na początek 2009 roku
3. Powierzchnia
1618.6431ha
4. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Dolina rzeki Osobłogi.
Z południowej strony Racławic Śląskich znajduje się rozległa dolina mająca swój początek jeszcze w Czechach, na której środku wije się przygraniczna rzeka Osobłoga. Najładniejszy fragment doliny znajduje się właśnie w Racławicach Śląskich, ponieważ rzeka zbliża się tutaj na odległość kilkudziesięciu metrów do miejscowości. Z drugiej strony wyłaniają się wzgórza polne.
5. Atrakcje architektoniczne
- Kościół Wniebowzięcia NMP z łaskami słynącymi obrazami MB Buszczeckiej oraz MB Racławickiej. Obrazami Św. Katarzyny, Św. Barbary, Św. Dominika. Wybudowany w 1789 roku w miejsce starej, zniszczonej świątyni na szczycie tzw. Szkolnego Wzgórza.
- Dworzec kolejowy z linią kolejową do Głubczyc. Jeden z najpiękniej położonych dworców kolejowych w Polsce na sztucznie utworzonym podwyższeniu z wieżą ciśnień, obrotnicą parowozów, małą lokomotywownią. Do dworca od południowej strony przylega przygraniczna linia kolejowa biegnąca do Głubczyc. Już na jej początku znajdują się 20-metrowe nasypy kolejowe (jedne z najwyższych w Polsce), z których rozpościera się piękny widok na Dolinę rzeki Osobłogi oraz panoramę Gór Opawskich i pasma Jesioniki. Liczne wiadukty i mosty kolejowe w tym most kolejowy nad rzeką Osobłogą.
- Most kolejowy nad rzeką Osobłogą. Obiekt o długości 132 metrów położony 18 metrów od lustra wody. Prawdopodobnie (razem z bliźniaczym mostem w Pilchowicach) jest to największy jednoprzęsłowy most w Polsce. Wybudowany w 1905 roku składa się z charakterystycznych kratownic z belką stalową paraboliczną na dole. Jazda odbywa się górą mostu
- Szwedzki Słup. Trójboczna kolumna graniczna położona na granicy trzech miejscowości: Racławic Śląskich, Slezske Pavlovice, Laskowice wybudowana jako wotum dziękczynne za uratowanie ówczesnego właściciela wsi Pavlovice z rąk wojsk szwedzkich w czasie ich najazdu na tutejsze tereny na początku XVII wieku.
- Czeska tama. Obiekt inżynierii wodnej wybudowany w pobliżu granicy z Czechami, tuż przy dawnym młynie górnym.

6. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
- Moja miejscowość na widokówce. Zrealizowano druk kart pocztowych miejscowości, zakupiono aparat cyfrowy.
- Koleją po pograniczu polsko-czeskim 2008. Impreza o charakterze pikniku kolejowego organizowana na południowej stronie dworca kolejowego w Racławicach Śląskich. Głównymi atrakcjami były przejażdżki drezynami po przygranicznej linii kolejowej, zabytkowy parowóz, ekspozycja historyczna, konkursy, występy. Ideą imprezy było propagowanie kolei jako ekologicznego środka transportu, zachęcenie do stworzenia w Racławicach Śląskich przygranicznego skansenu kolejowego, informowanie o planach połączenia Racławic Śląskich i czeskiej Osoblahy kolejką wąskotorową.
- Koleją po pograniczu polsko-czeskim 2009. j.w.
- Koleją po pograniczu polsko-czeskim 2010. j.w.

Każdorazowo organizację powyższych przedsięwzięć poprzedza kilkutygodniowa, społeczna akcja koszenia torowiska na linii kolejowej do Głubczyc.
- Euroregionalne biegi przełajowe organizowane w ramach Euroregionalnej Olimpiady Powiatu Prudnickiego. Impreza plenerowa o charakterze sportowej rywalizacji lekkoatletycznej. W biegach przełajowych na dystansie 600 i 1200 metrów wzięła udział młodzież ze szkół średnich pogranicza polsko-czeskiego.
- Modernizacja boiska sportowego w Racławicach Śląskich. Część prac wykonana w ramach prac społecznej. Zainstalowano 200 krzesełek, piłkochwyty, zmodernizowano instalację elektryczną, wstawiono nowe okna, wybudowano nowe wejście dla kibiców.
- Modernizacja i remont budynku, w którym znajduje się świetlica wiejska wiejska.
- Utworzenie kawiarenki internetowej.
- Utworzenie placu zabaw dla dzieci.
- Utworzenie miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców poprzez budowę altany.

7. Imprezy
- Koleją po pograniczu polsko-czeskim. Impreza o charakterze pikniku kolejowego organizowana rok rocznie na terenie dworca kolejowego w Racławicach Śląskich. Atrakcjami są przejażdżki drezynami na racławicki most kolejowy i obrotnicę parowozów, ekspozycja historyczna, konkursy i zabytkowy pociąg.
Sobótka 2001. Impreza międzynarodowa promująca walory pogranicza polsko-czeskiego i integrująca mieszkańców pasma przygranicznego.
- Festyny organizowane przez organizacje społeczne i stowarzyszenia: Orkiestrę Dętą, Grupę Odnowa Wsi, OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, LZS Racławia.

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat prudnicki
Gmina:
Głogówek
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
1491
WWW:
www.raclawice.net
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Goszyce
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krajanki
Liczba odwiedzin: 8943077
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO