Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Burgrabice
BURGRABICE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Wieś położona na Przedgórzu Paczkowskim (240 – 280 m npm.), na pn. zach. od Głuchołaz, przy trasie Głuchołazy - Sławniowice. Miejscowość ma charakter rolniczo - usługowy, uzupełniony funkcją mieszkaniową.
2. Atrakcje turystyczne
Przez miejscowość przebiegają trasy rowerowe: Trasa R60 o długości 46,5 km. Rozpoczyna się w Paczkowie i następnie przebiega przez: - Unikowice - Dziewiętlice - Trzeboszowice - Ratnowice - Piotrowice Nyskie - Meszno - Kałków - Łąka - Jarnołtów - Kijów - Burgrabice - Biskupów - Gierałcice - Głuchołazy - Starowice - Jarnołtówek – Pokrzywną. Trasa przebiega przez południową część powiatu nyskiego wśród malowniczego krajobrazu Jeziora Nyskiego, Otmuchowskiego i podnóża Gór Opawskich. Turystyczna trasa rowerowa "Gór Opawskich" Głuchołazy – Konradów – Jarnołtówek – Pokrzywna – Dębowiec - Prudnik i Głuchołazy - Gierałice – Biskupów - Burgrabice – Pławniowice. Powstała w 1998 roku. Składa się z dwóch odcinków tworzących 40 kilometrową trasę w dwóch kierunkach - w stronę Prudnika i stronę Sławniowic. Trasa rozpoczyna się na placu z Amorkiem w Głuchołazach. Biegnie on przez "most huśtany", ulicą Andersa, ulicą Kraszewskiego i ulicą Świdnicką za miasto gdzie z drogi można zobaczyć piękny widok na całą okolicę tj. Góry Jeseniki z jednej strony i Ziemię Nyską z drugiej. Tą malowniczą drogą przejeżdżamy przez takie miejscowości jak Gierałcice, Biskupów i Burgrabice (na uwagę zasługują kościoły z XVI i XVII w. ) aż do Sławniowic i przejścia małego ruchu turystycznego.
3. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Z uwagi na położenie miejscowości na Przedgórzu Paczkowskim odsłaniają się najstarsze, proterozoiczne utwory podłoża. Są to skały zmetamorfizowane: gnejsy, wapienie krystaliczne (marmury - występują w okolicy w kilku poziomach o miąższości do 100 m). Utwory zwietrzelinowe stwierdzono do głębokości 2 m, na prawym brzegu Mory.
4. Atrakcje architektoniczne
Kościół parafialny p. w. św. Bartłomieja. Wzmiankowany 1422r.; Obecny, zbudowany w XVI wieku, potem przebudowywany, składa się z trzech części: gotyckiego prezbiterium, krótkiej nawy oraz głównej nawy w stylu bizantyjskim. W wejściu do kruchty znajduje się kamienny, ostrołukowy portal z 1562 r. Rozbudowany 1913-14 przez dodanie od zach. (w miejsce wieży) neobarokowej części centralnej. Wewnątrz obejrzeć można cztery ciekawe obrazy rokokowe oraz rzeźby, a wśród nich figurę św. Bartłomieja, o tradycjach gotyckich, pochodzącą z XVI stulecia. Piękny rzeźbiony ołtarz pochodzi z XVIII wieku.
Kaplica pogrzebowa z 1830, wcześniej grobowiec rodzinny właścicieli Burgrabic. Na ścianie, obok wejścia, znajdują się dwa kamienne epitafia ludzi świeckich, które prawdopodobnie znajdowały się w kościele, a zdjęto je podczas przebudowy.
5. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Projekty- gminno-powiatowy Program Odnowy Wsi:
- Rewitalizacja parku wiejskiego w Burgrabicach
- Modernizacja świetlicy wiejskiej w Burgrabicach

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Głuchołazy
Udział w programach:
Sołtys:
Henryk Perewizny
Liczba mieszkańców:
723
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Myszowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Domowy ser smażony z kminkiem, czosnkiem, bez przypraw
Liczba odwiedzin: 9450883
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO