Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kobiela
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Kobiela -wieś położona w województwie opolskim- powiecie brzeskim – w poludniowo-zachodniej części gminy Grodków, 2 km od trasy Grodków –Otmuchów. Oddalona jest o 12 km od miasta Grodków.

Ludność:| 347

Powierzchnia: 843,79 ha

Atrakcje turystyczne:
Kobiela jest na szlaku rowerowym „ Rowerem z Grodkowa do Jesenika”. We wsi znajduje malowniczo położony kościół oraz piękny park zabytkowy. W centralnej części parku znajduje się budynek dworu zabudowany w stylu neoklasycystycznym. Południową część parku zajmuje niewielki ogródek jordanowski i boisko do siatkówki. Park spełnia funkcję sportowo- rekreacyjną, jest placem zabaw dla dzieci i miejscem wypoczynku mieszkańców wsi.

Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Teren lekko pagórkowaty do 220m.n.p.m. brak jest osobliwości przyrodniczych. W obrębie wsi znajduje się park dworski powierzchni 3,89 ha.
Na południowo-wschodniej i zachodniej granicy wsi znajdują się lasy mieszane i liściaste. W lasach występują popularne w Polsce grzyby jadalne. Na obszarze wsi stwierdzono występowanie takich ptaków jak: myszołowy, pustułka, przelatujące gęsi gęgawe, czaple, łabędzie oraz inne ptaki charakterystyczne dla terenu Polski.
Przez teren wsi przepływa z zachodu na wschód strumyk wodny mający swoje źródło w lesie, zasilany wodami melioracyjnymi i łączący się na wschodniej granicy wsi z rzeka Stara Struga. Na terenie Kobieli znajdują się liczne, niewielkie zbiorniki wodne. Pięć stawów usytuowanych na południowej granicy obszaru sołectwa przy rzece oraz pięć wewnątrz wsi oraz jeden staw w parku.

Atrakcje architektoniczne:
Kobiela to jedna ze starszych miejscowości w okolicy Grodkowa, znana od połowy XIII w.
Do połowy XVII wieku Kobiela była własnością biskupów wrocławskich i dzieliła się na dwie jednostki: Dolną i Górną. W drugiej połowie XVIII w. w Górnej Kobieli znajdował się pałac, folwark i młyn wodny oraz barokowy kościół p.w. św. Jerzego, pierwotnie wzmiankowany już w 1335 roku, obecny, który stoi tam do dnia dzisiejszego został zbudowany w 1662 roku. Ołtarz w stylu późnobarokowym zbudowany w XVIIIw. W otoczeniu kościoła jest XVII-wieczny mur i plebania z przełomu XVIII i XIX w. W miejscowości znajduje się XIX wieczna kapliczna z rzeźbą Św. Jana Nepomucena.

Imprezy: Dzień niepodległości, dzień ziemniaka, mikołajki
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Grodków
Udział w programach:
Sołtys:
Tadeusz Chrobak
Liczba mieszkańców:
347
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Długomiłowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Makaron dziergowicki 10-cio jajeczny
Liczba odwiedzin: 9719074
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO