Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Bąków
Bąków
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Bąków to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej, nad rzeką Stobrawą, w otoczeniu lasów położona 8 km na południowy wschód od Kluczborka Bąków pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. widlicy – o zwartej zabudowie, skoncentrowanej wzdłuż 2-3 dróg polnych rozwidlających się w kształcie litery V, połączonych często krótką przecznicą, odchodzących od drogi głównej.
2. Ludność 969
3. Powierzchnia 24 km2
4. Atrakcje turystyczne
Szlak rowerowy "Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody 44 km" Trasa ta rozpoczyna się przy kluczborskim Rynku na ulicy Kopernika Kluczbork – Kuniów – Bazany – Borkowice – Zameczek – Bogacica – Smardy – Krzywizna – Łowkowice – Kluczbork Szlak kościołów drewnianych Park wiejski z placem zabaw Ośrodek Turystyczno – Wypoczynkowy w Bąkowie 5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Aleja dębowa (520 dębów), pomnik przyrody (dąb) Zespół pałacowy, I poł. XIX w. (pałac, park, 4 ha) Rzeka Stobrawa, stawy i oczka wodne Fauna (wydra, czapla siwa) Bory Stobrawskie (kompleks leśny)
6. Atrakcje architektoniczne
Niedaleko kościoła, po przeciwległej stronie drogi, znajduje się zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z obszernym parkiem krajobrazowym i pałacem z pierwszej połowy XIX w. Pałac, znacznie przebudowany w nowszych czasach, zatracił w dużej mierze pierwotne cechy stylowe. Elewację frontową pałacu zdobi kartusz herbowy hrabiów von Bethusy-Huc.
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, drewniany, pocz. XVI w. (znajduje się w nim największy i najstarszy tryptyk na Śląsku). Na wewnętrznych ścianach kościoła zachowały się odkryte w 1913 r. fragmenty polichromii figuralnej z XVI w. Na cmentarzu przykościelnym zachowało się kilka nagrobków z pierwszej połowy XIX w., otoczonych balustradami z lanego żelaza, plebania z 1845 r.
Zabytkowe budynki (mur pruski, domy ze szlaki)
Krzyż na głównym skrzyżowaniu wiejskim
Zabytkowy spichlerz
Dwa grodziska stożkowate, będące pozostałościami rycerskich siedzib obronnych z XIII-XV w.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi
2006 r. Rozbudowa Wiejskiego Domu Kultury w Bąkowie
2010 r. Remont Wiejskiego Domu Kultury w Bąkowie
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
969
WWW:
www.bakow.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Namysłów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Jaja kur zielononóżek kuropatwianych
Liczba odwiedzin: 9450867
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO