Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Borkowice
Borkowice
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Borkowice to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej, nad rzeką Stobrawą, w otoczeniu lasów położona na południowy zachód od Kluczborka.
Borkowice pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. wielodrożnicę - wieś o zwartej lub luźnej zabudowie, powstająca wzdłuż kilku ciągów komunikacyjnych (ulic), ale o nieregularnym kształcie (niem. Haufendorf), jedna z wczesnych form słowiańskiej zabudowy wsi. Wsie wielodrożnicowe mają zazwyczaj układ pól nieregularny, niwowy lub niwowo-blokowy, zawsze z dużym rozbiciem własności na liczne działki.
2. Ludność
840

3. Powierzchnia
17 km2

4. Atrakcje turystyczne
Ze względu na swoje położenie w pobliżu lasów (obecnie przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym) tradycyjnymi zawodami mieszkańców Borkowic były ciesielstwo i stolarstwo, które wykonywane są do dzisiaj. Ma to również odzwierciedlenie w wizji wsi, i w haśle promującym Borkowice - „Drewno Naszym Bogactwem". Borkowice to wieś, w której bogactwem jest drewno. Świadczy o tym utworzona ścieżka edukacyjna na temat drewna i lasu. Przez Borkowice przechodzi szlak rowerowy "Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody 44 km" Trasa ta rozpoczyna się przy kluczborskim Rynku na ulicy Kopernika Kluczbork - Kuniów - Bażany - Borkowice - Zameczek - Bogacica - Smardy - Krzywizna - Łowkowice - Kluczbork. Na terenie Borkowic znajduje się również jedno gospodarstwo agroturystyczne z hodowlą konika polskiego.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Stobrawski Park Krajobrazowy, którego granice obejmują znaczną część doliny Odry, Nysy Kłodzkiej i Stobrawy wraz z terenami leśnymi należącymi do dużego kompleksu Lasów Stobrawsko-Turawskich. Walory, które zadecydowały o powołaniu Parku to: występowanie wielu chronionych i zagrożonych roślin, zbiorowisk roślinnych i zwierząt, występowanie jednego z większych, lądowych obszarów wydmowych, występowanie ekosystemów typowych dla dużych rzek: licznych starorzeczy, kompleksów grądów, olsów, łęgów i łąk zalewowych, występowanie ostoi ptactwa o znaczeniu międzynarodowym, wysoka lesistość terenu, w tym lasów zróżnicowanych gatunkowo i siedliskowo, niska gęstość zaludnienia i uprzemysłowienia.
6. Atrakcje architektoniczne
W związku z licznymi pożarami lasów powstającymi głownie od uderzeń pioruna w 1914 roku została wybudowana strażnica straży pożarnej. Drewniana wieża umożliwiała wcześniejsze spostrzeżenie pożaru. Dzięki tej drewnianej wieży strażnica do tej pory jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Borkowicach. W kilku częściach wsi znajduje się charakterystyczna ceglana zabudowa oraz przydróżne kapliczki. 7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi
Zrealizowano 4 projekty polegające w głównej mierze na zagospodarowaniu działek komunalnych znajdujących się na terenie wsi.
W ramach tych projektów powstała między innymi ścieżka edukacyjna.
Mieszkańcy z Borkowic od dwóch lat organizują imprezę „Mamy talent" promującą lokalne kabarety i zespoły teatralne.
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Święto Św. Marcina, listopad
Święto Świętego Mikołaja Biskupa, grudzień
Mamy talent, czerwiec

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
840
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Wilków
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śliwówka
Liczba odwiedzin: 9450969
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO