Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Ptakowice
PTAKOWICE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
niem. Tachenberg – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski.
2. Ludność
284
3. Powierzchnia
790.7112 ha
4. Atrakcje turystyczne
W Ptakowicach są odpowiednie warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Wieś ze względu na duży, po żwirowy zbiornik wodny (1-2 klasa czystości), lasy, park, bocianie gniazda, łąki i wierzby tworzące piękny krajobraz, posiada warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki szczególnie dla osób lubiących aktywny wypoczynek nad wodą
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Pomiędzy po żwirowymi zbiornikami wydzielone zostały działki rekreacyjne przeznaczone na kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy i pole namiotowe południu wsi niepozorny lasek, objęty ochroną przyrodniczą jako użytek ekologiczny „Ptakowice”, który ma stwierdzoną bardzo dużą wartość przyrodniczą. Ten leśny teren położony jest nad samą Nysą Kłodzką , a obejmuje zachowany w stanie naturalnym, izolowany kompleks lęgów i grądów , o powierzchni około 7,5 ha. Występują tu biocenozy należące do ginących w skali kraju ekosystemów wodno-błotnych. Obszar ten często jest zalewany lub podtapiany, co korzystnie wpływa na zachowanie homeostazy ekosystemów wodno-błotnych. Drzewostan budują tu jesiony, wiązy i lipy drobnolistne. Wiele drzew osiągnęło rozmiary kwalifikujące je do ochrony pomnikowej. Runo budowane jest przez czosnek niedźwiedzi, złoć żółtą, ziarnopłon wiosenny, śnieżyczkę przebiśnieg, konwalijkę dwulistną zawilca gajowego, miodunkę ćmą i szereg innych bardziej pospolitych. Warto wiedzieć, że również drzewostan ten posiada niezwykle wysokie wartości przyrodnicze. Zespół ten, charakterystyczny niegdyś dla obszaru dolin dużych rzek, został niemal doszczętnie wyniszczony przez człowieka. Zachowało się jedynie 5% jego pierwotnej powierzchni, a w stanie zbliżonym do naturalnego 1%.
6. Atrakcje architektoniczne
Pierwsza wzmianka z 1314 r. niewielki 1 ha park zabytkowy oraz murowany zespół folwarczny z XIX w. Hodowla danieli, owiec, bażantów i mięsnego bydła walijskiego.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Urządzenie boiska sportowego, zakup ław biesiadnych, urządzenie placu zabaw
8. Imprezy
Cykliczne; Festyn wiejski m-c sierpień i inne
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Dorota Gruba
Liczba mieszkańców:
284
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Nakło
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Stara odmiana jabłoni Königin
Liczba odwiedzin: 9431921
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO