Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Zakrzów
ZAKRZÓW
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Zakrzów, najszybciej rozwijająca się wieś w obecnej gminie Polska Cerekiew, pojawia się w pierwszych dokumentach, około roku 1300, jako ZACRAW, w następnych wiekach – SACRAU, ROSENGRUND. W okresie lokowania była to nieduża osada licząca około 20 kmieci i zagrodników, ale już w 1285 istniał tam kościół p.w. św. Mikołaja. Do dzisiaj wieś zachowała swój pierwotny plan „owalnicy”, relikt osadnictwa wczesnośredniowiecznego. Na początku XVIII wieku Zakrzów należał do Andrzeja Franciszka Zakrzewskiego, który w 1723 roku zakupił Cisek, zaś od ok. 1830 roku do magnata cieszyńskiego hrabiego Larisch von Monnich, który m.in. rozpoczął budowę neogotyckiego pałacu, natomiast w roku 1912 Zakrzów należał do Bolka hrabiego von Halsingen. We wsi od drugiej połowy XVIII wieku istniały dwa młyny. W 1830 roku wieś liczyła 818 mieszkańców, a piętnaście lat później – 1232. W tym samym okresie powstaje majątek rycerski wraz z folwarkiem „Annahof”. Osada o funkcji rolniczej zasłynęła w XIX wieku z hodowli owiec cienko wełnistych – merynosów. Znaczny wpływ na rozwój i kształt przestrzenny wsi, miało wybudowanie pod koniec XIX wieku kolei i dworca kolejowego. We wsi znajduje się stacja Caritas, dzięki której świadczona jest pomoc społeczna i rehabilitacyjna osobom z pobliskich miejscowości, jak również kilka sklepów zaopatrujących mieszkańców w towary żywnościowe. Istnieje również świetlica z dostępem do Internetu. W czynie społecznym wybudowano boisko do siatkówki plażowej, często wykorzystywane przez młodszych i starszych mieszkańców wioski. Aktualnie trwa budowa kompleksu boisk sportowych w ramach programu „Moje boisko – ORLIK 2012”. We wsi znajduje się również oddział zamiejscowy Publicznego Przedszkola w Polskiej Cerekwi, do którego uczęszczają dzieci z Zakrzowa
2. Ludność
988
3. Powierzchnia
1205 ha
4. Atrakcje turystyczne
Swoją siedzibę ma tam Ludowy Klub Jeździecki LEWADA gdzie każdy może skorzystać z jazdy konnej. We wsi istnieje również Gospodarstwo Agroturystyczne. W budowie Wielofunkcyjny Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Park krajobrazowy, pałacowy z początku XX wieku.
6. Atrakcje architektoniczne
We wsi znajduje się Kościół Parafialny p.w. Św. Mikołaja, wybudowany w 1831 roku, kaplica zbudowana około roku 1805, pałac z XIX-wieku.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
W 2005 roku wieś, jako jedna z trzech miejscowości w gminie, przystąpiła do programu „Odnowa Wsi w Województwie Opolskim". W 2007 roku powołano tam również Stowarzyszenie Odnowy Wsi Zakrzów, które w ciągu roku organizuje szereg imprez i wycieczek dla mieszkańców wioski. Dzięki niemu powstała świetlica internetowa. We wsi działa również Koło Mniejszości Niemieckiej które również posiada swoją salę i udostępnia ją na organizacje imprez rodzinnych i nie tylko.
8. Imprezy
ożynki parafialne, Mistrzostwa Gwiazd w Ujeżdżeniu
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Polska Cerekiew
Udział w programach:
Sołtys:
Krzysztof Kudela
Liczba mieszkańców:
988
E-mail:
odnowazakrzow@op.pl
WWW:
www.zakrzow.polskacerekiew.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Krasne Pole
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Domowy ser parzony z kminkiem
Liczba odwiedzin: 9974726
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO