Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Tradycyjny Produkt Opolszczyzny
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny 
Szanowni Państwo,

wszystkie bieżące informacje związane z dziedzictwem kulinarnym województwa opolskiego, począwszy od stycznia 2020r., znajdziecie Państwo na nowej stronie

www.dziedzictwokulinarne.opolskie.pl

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowej strony!!-------------------------------------------------------------------


Pomysł na ochronę tradycyjnych i regionalnych specjałów zrodził się ponad siedemdziesiąt lat temu we Francji, kiedy to producenci tamtejszych win postanowili chronić swoje produkty przed nieuczciwym przywłaszczaniem ich nazw i podrabianiem. Wkrótce przepisy dotyczące ochrony rodzimych specjalności rozpowszechniono w całej Europie.

Dziś również polscy producenci tradycyjnych i regionalnych produktów mogą ubiegać się o ich rejestrację i ochronę w systemach unijnych. Tradycja stała się bardzo ważnym elementem aktywności lokalnej, a dziedzictwo kulturowe, w tym kulinarne, przezywa dziś prawdziwe odrodzenie.

W województwie opolskim trwa proces rejestracji produktów o charakterze tradycyjnym, do dziś udało nam się zidentyfikować ponad 100 takich specjałów. Aktualnie na LPT zarejestrowanych jest 62 produktów z Opolszczyzny.
Natomiast Kołocz śląski/kołacz śląski jest pierwszym produktem regionalnym z Opolszczyzny, który został zarejestrowany w UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Na Opolszczyźnie już 11 producentów posiada odpowiedni certyfikat umożliwiający im produkcję ciasta zgodnie z zastrzeżoną recepturą. W roku 2012 rozpoczął się proces rejestracji krupnioków śląskich w Unii Europejskiej z woj. opolskiego. Produkt ubiega się o rejestrację, jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.


Samorząd Województwa Opolskiego uruchomił także "Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego" - międzynarodowy projekt, w którym uczestniczą regiony, producenci i konsumenci (więcej na stronie www.culinary-heritage.com). 
O tych i wielu innych działaniach Samorządu będziemy Państwa informować na łamach naszej witryny, mając nadzieję na owocną współpracę, wymianę doświadczeń i wspólne budowanie marki opolskich produktów.
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Dalachów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Miody wołczyńskie
Liczba odwiedzin: 9858285
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO