Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Konkurs "Piękna Wieś Opolska"
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ››  Konkurs "Piękna Wieś Opolska" 
Konkurs „Piękna Wieś Opolska" - jeden z nielicznych tego typu w Polsce. Konkurs do roku 1998 organizowany był przez Wojewodę Opolskiego. Później został włączony jako element programu Odnowy Wsi, co zaowocowało kilkukrotnym zwiększeniem liczby uczestników. Jest jedną z form wsparcia jakie oferuje Urząd Marszałkowski społecznościom lokalnym uczestniczącym w programie Odnowy Wsi.

Rolą konkursu jest wyłanianie i promowanie najlepszych wzorców działania, których autorami są poszczególne sołectwa i indywidualni mieszkańcy. Ma inspirować i tworzyć płaszczyznę odniesienia dla naśladowców. Opiera się na założeniu, że na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie.

Konkurs jest wizytówką i najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem opolskiego programu Odnowy Wsi, a jego zakończenie i wręczenie nagród jest dorocznym świętem jego uczestników. W ten sposób opolska wieś staje się elementem wizerunku regionu, a opolskie doświadczenia są obserwowane i naśladowane w kraju.

Przez Najpiękniejsza Wieś należy rozumieć wieś „najpiękniejszą" w świetle kryteriów, gdzie piękno wizualne jest na drugim planie względem piękna wiejskiej wspólnoty - zorganizowanej, dynamicznej i osiągającej wymierne postępy, z silną i pielęgnowaną tożsamością.

Laureatów pierwszych edycji konkursu cechowały: wysoki standard życia i estetyczne urządzenie posesji prywatnych, dobre zagospodarowanie przestrzeni publicznych oraz wyposażenie w infrastrukturę techniczną i społeczną. Towarzyszyła temu dobra organizacja wiejskiej wspólnoty, obecność i aktywność wiejskich stowarzyszeń i rozwinięte życie społeczno - kulturalne.

Każdy z laureatów mógł poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w pewnych dziedzinach. Dziś wsie te są przykładem, iż pokonanie barier i osiągnięcie satysfakcjonującego standardu życia zamyka jedynie pierwszy etap Odnowy Wsi, po którym musi nastąpić etap drugi - poszukiwania specyfiki i budowania niepowtarzalnej oferty dla społeczeństwa, co widoczne jest u laureatów ostatnich lat.
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Murów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Chałwy sezamowe
Liczba odwiedzin: 9858307
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO