Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne
Programy ›› Tradycyjny Produkt Opolszczyzny ›› Wyszukaj wszystkie Produkty Tradycyjne 
Nazwa produktu:
Masło z Olesna
Rodzaj produktu:
Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, olej itp.)
Charakterystyka produktu rolnego:
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Jednolita bryła
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Uformowana kostka 7,5 cm x 10 cm x 3 cm.
Wielkość
200 g
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Jednolita, nieznacznie intensywniejsza na powierzchni, jaśniejsza na przekroju.
Konsystencja, "wrażenie w dotyku"
Powierzchnia gładka, konsystencja jednolita, zwarta, smarowna, lekko twarda, lekko mazista
Smak i zapach
Czysty, lekko kwaśny, śmietanowy, lekki posmak pasteryzacji, lekko tłuszczowy.
Cechy mikrobiologiczne i fizyko-chemiczne
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji WE nr 2073/2005 z dnia 15.11.2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych, Rozporządzeniem Komisji WE nr 1441/2007 z dnia 15.12.2007 r. zmieniające w/w Rozporządzenie: drobnoustroje chorobotwórcze - Listeria monocytogenes – brak w 25 g C=0, N=5. Cechy fizyko-chemiczne: - zawartość wody nie więcej niż 16% (m/m),- skuteczność pasteryzacji – dodatnia, - zawartość metali szkodliwych dla zdrowia w mg/kg oraz obecność pestycydów zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia
Deklarowane poziomy np.: zawartość alkoholu (w %), współczynnik pH, aktywność wody, inne wskaźniki
Zawartość tłuszczu (w m/m) 82%
Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Opakowaniem jednostkowym jest folia aluminiowa laminowana, opakowaniem zbiorczym jest karton 10 i 20 kg.Masło jest otrzymywane ze śmietanki pasteryzowanej, do której dodawany jest zakwas czystych kultur maślanych celem jej ukwaszenia.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:
Produkcja masła metodą okresową sięga ostatniego dziesięciolecia XIX wieku. Już wówczas nasze babcie wyrabiały masło ze śmietanki otrzymywanej za pomocą podstoju, tak pozyskaną śmietankę ukwaszały podgrzewając delikatnie na piecu. Następnie wyrabiały w maselnicach ręcznych – drewnianych, płukały, wygniatały i formowały w drewniane foremki wyrabiane w przeróżne wzory. Postęp techniki spowodował ułatwienie tego procesu, prace ręczne zastąpiły urządzenia, jednakże metoda ciągle pozostała bez zmian, lecz udoskonalona. Śmietanka pozyskiwana jest przy pomocy urządzenia – wirówki, do ukwaszania i dojrzewania śmietanki służą kadzie fermentacyjne, maselnice ręczne zastąpiła maselnica o napędzie elektrycznym. Dzięki przekazom słownym z pokolenia na pokolenie oraz starym podręcznikom mleczarskim metoda tradycyjna w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie zachowała się do dnia dzisiejszego i nadal jest stosowana. Dzięki temu masło w pełni oddaje walory masła produkowanego przed 100 laty przez nasze babcie. Zakład mleczarski w Oleśnie istnieje na Śląsku Opolskim od 1907 roku. Jako Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie zakład został zarejestrowany w roku 1945. Od zawsze masło było i jest w naszej Spółdzielni produktem priorytetowym.Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie nie poddaje się nowym trendom, które dopuszczają używanie sztucznych dodatków smakowych i aromatycznych. Masło, jak kiedyś posiada niezmieniony specyficzny smak i zapach - czysty, lekko kwaśny z posmakiem pasteryzacji. Urządzenia stosowane do produkcji masła są również takie jakich używano przed 100 laty. Korzystanie z przekazów ustnych z pokolenia na pokolenie oraz ze starych książek mleczarskich jest dowodem na to, że jesteśmy niezmiennie związani z regionem Śląska Opolskiego i kultywujemy tradycję naszych przodków. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie jest jednym z nielicznych zakładów w Polsce, które produkują masło ze śmietanki ukwaszanej. Ta technologia zdecydowanie odróżnia Masło Ekstra z Olesna pod względem walorów smakowych od masła produkowanego szeroko stosowaną metodą ciągłą. Atutem naszego masła jest to, że w produkcji nie stosujemy żadnych dodatków smakowych, zapachowych i konserwujących, co w erze rozwoju produkcji wyrobów ekologicznych pozwala nam szczycić się naturalnym składem.
Kontakt:
34 358 24 37
‹‹‹ Wiśniówka Jabłka suszone ›››
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Olszanka
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Jabłka suszone
Liczba odwiedzin: 8938695
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO