Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
3 października 2017
Doroczne Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego
W dniach 22-24 maja br. w Poznaniu odbyło się Doroczne Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. W ramach forum odbyły się 2 wyjazdy studyjne do członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska oraz konferencja.
Przedstawiciele Województwa Opolskiego uczestniczyli w I trasie przejazdu rozpoczynając od firmy SemCo Krystyna Just – oleje tłoczone na zimno. Oprócz ciekawej prezentacji osiągnięć nagrodzonych produktów, uczestnicy mieli okazję posmakować dań i produktów sporządzonych na bazie olejów. Podczas wizyt dało się zauważyć, że prawdziwy sukces polega na ogromnym zaangażowaniu właścicieli w produkcję swoich produktów z wykorzystaniem lokalnych surowców wysokiej jakości.

Następnie wyruszono do Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego Damian Nowak - Piekarnia Zębowo, znanego z tradycyjnego chleba żytniego wielkopolskiego. Właściciel firmy opowiedział o rodzinnej tradycji wypieku chleba żytniego oraz o histori pieca, pochodzącego z okresu sprzed II wojny światowej. Natomiast w przyzakładowym sklepie, czekał poczęstunek przygotowany ze świeżych wyrobów piekarniczych.

Kolejnym punktem była wizyta w Gospodarstwie Rolnym Marek Grądzki specjalizującym się w wytwarzaniu ekologicznych serów kozich. Degustacja serów okazała się ciekawym doświadczeniem, ponieważ smak charakterystycznych kozich serów został przełamany delikatną ratafią, będącą także specjałem właściciela.

Interesującym punktem wyjazdu okazała się wizyta w klasztorze i okolicznych ogrodach w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu. Uczestnicy poznali historię 500 letniej „Benedyktynki” - nalewki mnichów, opartej na 21 składnikach ziołowych, posiadającej zdecydowanie leczniczy charakter. Tu sprawdziło się powiedzenie coś dla ciała i ducha, gdyż mała degustacja likieru także miała miejsce.

Ostatnim punktem była wizyta w restauracji TASTE_it w Puszczykowie, gdzie uczestnicy kosztowali dania kuchni wielkopolskiej.

W sobotę odbyła się konferencja, gdzie rozmawiano na temat sieci regionalnych, osiągnięć oraz celów na przyszły rok. Poruszano także tematy związane z rozwojem sieci, pozyskiwaniem nowych regionów członkowskich oraz podejmowaniem wspólnych działań mających na celu umocnienie rozpoznawalności znaku „Dziedzictwo Kulinarne". Uczestnicy konferencji po lanchu wzięli udział w pokazie kulinarny zorganizowany przez Roberta Makłowicza, dziennikarza, autora książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej, pioniera w prowadzeniu programów kulinarnych w Polsce.

Z pewnością wszyscy uczestnicy tegorocznego forum mieli niezwykłą okazję do poznania innych producentów z pozostałych regionów członkowskich oraz do podpatrzenia ciekawych pomysłów i rozwiązań podczas tejże jakże smacznej i ciekawej podróży studyjnej .

Udział w Dorocznym Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego stanowi realizację Planu operacyjnego KSOW 2014-2020 dla Województwa Opolskiego na lata 2016-2017. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Reńska Wieś
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Wodzionka
Liczba odwiedzin: 6965853
Data aktualizacji: 2018-05-17
Wykonanie: P®ESTO