Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
27 października 2017
20 lat Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim - jubileuszowa gala
W gronie lokalnych liderów, samorządowców i przedstawicieli świata nauki świętowano w Filharmonii Opolskiej jubileusz 20-lecia Programu Odnowy Wsi w naszym regionie. Rozstrzygnięto także plebiscyt „NTO" na najlepszego opolskiego sołtysa i sołectwo.
Opolski program „Odnowy wsi" był pierwszym w kraju przedsięwzięciem, w którym mieszkańcy terenów wiejskich sami wyznaczali cele i określali kierunki rozwoju swoich miejscowości. Te efekty widać na każdym kroku - opolskie wsie wyróżniają się ładem przestrzennym, estetyką, dbałością o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Ale ich najistotniejszym wyróżnikiem jest to, iż mieszkańcy uwierzyli, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać swoje otoczenie. 

- Na opolską wieś w latach 2004-2016 trafiło ponad 131 mln złotych z pieniędzy unijnych, a sołectwa zrealizowały 6000 projektów o łącznej wartości 350 mln złotych - przypomniał marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła. Podziękował on liderom lokalnym, mówiąc, że to właśnie ludzie są największym kapitałem naszego regionu i to od nich zaczęły się zmiany na opolskiej wsi. - Ktoś to rozpoczął, komuś chciało się podjąć wielkiego zadania - powiedział. 

Marszałek podziękował także Ryszardowi Wilczyńskiemu, twórcy procesu odnowy wsi w województwie opolskim, obecnie posłowi na Sejm RP. Zadeklarował, że program będzie nadal wspierany i na jego kontynuację znajdą się pieniądze, bo byłoby grzechem zmarnować wysiłek minionych 20 lat. 

Głos zabrał także Ryszard Wilczyński, przypominając, że w czasach transformacji ustrojowej, program Odnowy Wsi był dla jej mieszkańców szansą na rozwój. Ludzie masowo przychodzili na spotkania, budowali lokalne strategie, bo wierzyli, że poprzez nie zrealizują swoje marzenia. - Pierwszy projekt musiał się udać - mówił Ryszard Wilczyński, dodając, że w obecnych czasach, gdy wieś coraz mocniej się wyludnia, musi zacząć poszukiwać swoich źródeł żywotności i takich atutów, które pozwolą jej przetrwać. 

Z kolei Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina i zarazem przewodniczący Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, zwracał uwagę na przeobrażenia, jakie dokonały się w gogolińskich sołectwach, a zwłaszcza w Kamieniu Śląskim, który dzięki inicjatywie Arcybiskupa Alfonsa Nossola stał się wsią sanatoryjną, perłą i opolskim szmaragdem. Burmistrz przypomniał, że w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w gminie nie było ani jednego miejsca noclegowego, dzisiaj jest ich 450, przybyło kilkaset nowych miejsc pracy. 

- Patrząc z perspektywy 20 lat można powiedzieć, że sukces programu Odnowy Wsi to sukces ludzi, którzy uwierzyli w możliwość zmiany, zaangażowali się w rozwój swoich małych ojczyzn, o których można powiedzieć, że wykonali bardzo ciężką, ale niezwykle dobrą robotę - mówił Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa. Przywołał on liczne przykłady spotkań krajowych i zagranicznych, na których stawiano opolską Odnowę jako wzór godny naśladowania. 

Uroczystość była okazją do uhonorowania najaktywniejszych liderów i działaczy Odnowy. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego" otrzymała prof. dr hab. Irena Niedźwiecka-Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, której zaangażowanie w proces odnowy wsi zaktywizowało mieszkańców do budowania oferty i marki opolskich miejscowości. Drugą osobą uhonorowaną odznaką została Grażyna Kuźnik, koordynator odnowy wsi w gminie Popielów, której postawa i zaangażowanie przyczyniały się do promocji działań na obszarach wiejskich naszego województwa. 

Trzydziestu sześciu najaktywniejszych uczestników programu Odnowy uhonorowanych zostało medalami okolicznościowymi z okazji jubileuszu. 

Okolicznościowy medal otrzymali: 
Pan Mieczysław Adaszyński - Przedstawiciel sołectwa Łosiów gmina Lewin Brzeski
Pani Jolanta Bernacka - Przedstawiciel sołectwa Karłowice gmina Popielów 
Pan Adam Buchaniec - Przedstawiciel sołectwa Nowa Wieś Głubczycka gmina Głubczyce 
Pan Krystian Czech - Przedstawiciel sołectwa Brynica gmina Łubniany 
Pani Elżbieta Felusiak - Przedstawiciel sołectwa Lasowice Wielkie gmina Lasowice Wielkie 
Pan Grzegorz Fornalik - Przedstawiciel sołectwa Piątkowice gmina Łambinowice 
Pan Ditmara Gawlista - Przedstawiciel sołectwa Wawelno gmina Komprachcice 
Pani Anna Golec - Przedstawiciel sołectwa Spórok gmina Kolonowskie 
Pani Rita Grądalska - Przedstawiciel sołectwa Rozwadza gmina Zdzieszowice 
Pani Danuta Izydorczyk - Przedstawiciel sołectwa Stare Siołkowice gmina Popielów 
Pani Maria Kampa- Przedstawiciel sołectwa Januszkowice gmina Zdzieszowice 
Pan Marek Kasicz - Przedstawiciel sołectwa Pogórze gmina Biała 
Pan Zbigniew Kawa - Przedstawiciel sołectwa Kamień Śląski gmina Gogolin 
Pan Piotr Kisiel- Przedstawiciel sołectwa Chudoba gmina Lasowice Wielkie 
Pani Joanna Knopik - Przedstawiciel sołectwa Niezdrowice gmina Ujazd 
Pan Stanisław Konarski - Przedstawiciel sołectwa Kuniów gmina Kluczbork 
Pani Maria Kubis - Przedstawiciel sołectwa Grocholub gmina Walce 
Pan Władysław Lenartowicz - Przedstawiciel sołectwa Branice Gmina Branice (był nieobecny) 
Pani Irena Lesiak - Przedstawiciel sołectwa Kazimierz gmina Głogówek 
Pani Danuta Łabędzka - Przedstawiciel sołectwa Skorochów, gmina Nysa 
Pani Dorota Maleska- Przedstawiciel sołectwa Kocury gmina Dobrodzień 
Pani Magdalena Podsada - Przedstawiciel sołectwa Chróścina Opolska gmina Dąbrowa 
Pani Bernadeta Poplucz - Przedstawiciel sołectwa Lubieszów gmina Bierawa 
Pan Grzegorz Pucka - Przedstawiciel sołectwa Żytniów gmina Rudniki 
Pani Gabriela Puzik - Przedstawiciel sołectwa Kadłub gmina Strzelce Opolskie 
Pani Maria Rogucka - Przedstawiciel sołectwa Wilamowice Nyskie gmina Głuchołazy 
Pani Danuta Rudnicka - Przedstawiciel sołectwa Pilszcz gmina Kietrz 
Pani Jolanta Schatt -Przedstawiciel sołectwa Skałągi gmina Wołczyn 
Pani Teresa Tarach- Przedstawiciel sołectwa Chrzelice, gmina Biała 
Pani Stanisława Taratuta - Przedstawiciel sołectwa Dzierżysław Gmina Kietrz 
Pan Józef Wilczek - Przedstawiciel sołectwa Żyrowa gmina Zdzieszowice 
Pani Róża Willim - Przedstawiciel sołectwa Rozmierz gmina Strzelce Opolskie 
Pani Barbara Wołowska - Przedstawiciel sołectwa Długomiłowice gmina Reńska Wieś 
Pan Dariusz Zięba - Przedstawiciel sołectwa Skorogoszcz gmina Lewin Brzeski 
Pani Róża Zgorzelska - Przedstawiciel sołectwa Biedrzychowice gmina Głogówek 
Pani Edeltrauda Zug - Przedstawiciel sołectwa Wojciechów gmina Olesno.

Oprócz nich medale otrzymało pięć osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju opolskiego programu i jego promocji w kraju.
Byli to: Ryszard Wilczyński - poseł na Sejm RP, twórca programu, Mariola Szachowicz - zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, dr Zbigniew Kuriata z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu (był nieobecny w Opolu), dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi UO oraz Lesław Czernik - moderator Odnowy Wsi. 

Rozstrzygnięto także przeprowadzony przez „Nową Trybunę Opolską", a odbywający się pod patronatem marszałka województwa opolskiego, plebiscyt na najlepszego sołtysa i sołectwo w regionie. 
I miejsce zajęła w nim Eryka Jonek, która rządzi od 42 lat w Pawłowicach gm. Gorzów Śląski, II miejsce zdobył Dariusz Gajewski, sołtys od lat 15 we wsi Starowice Dolne gm. Grodków, a III Urszula Lenartowicz ze wsi Jakubowice w powiecie głubczyckim. 
Wśród sołectw najwięcej głosów otrzymały Pawłowice (nagroda finansowa 3000 zł ufundowana przez marszałka), druga była Puszyna w gminie Korfantów, a trzecie - Osiecko w gminie Zębowice (nagrody: odpowiednio 2000 i 1500 zł ufundowane przez marszałka). 
Na zakończenie uroczystości senator Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, zachęcał opolskie sołectwa do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zrealizowany z funduszu sołeckiego.

Album z fotografiami z gali znajdą Państwo klikając tutaj (https://photos.app.goo.gl/Gr3I1fmz8jmo7ehj2) Autorami zdjęć są: UMWO, Henryk Wawer, Ryszard Wilczyński, Nowa Trybuna Opolska

Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Nakło
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kulebiak
Liczba odwiedzin: 6649457
Data aktualizacji: 2018-02-21
Wykonanie: P®ESTO