Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Aktualności
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Aktualności 
3 września 2018
Chróścina gm. Dąbrowa najpiękniejsza w województwie opolskim
Kompleks boisk, korty tenisowe, szlaki rowerowe i biegowe. Odnowiony park i prężnie działające organizacje pozarządowe. Tak wygląda Chróścina, zwycięzca konkursu „Piękna Wieś Opolska 2018". Mieszkańcy wsi potrafią skutecznie zawalczyć o unijne pieniądze, gminne dofinansowania czy mądrze zagospodarować fundusz sołecki. W efekcie na wsi żyje się bardzo wygodnie. Zarówno młodzież, jak i dorośli, mogą korzystać z ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych. To właśnie dbałość o przyrodę, połączona z wykonaniem inwestycji zostały docenione w tegorocznym konkursie „Piękna Wieś Opolska 2018".
Pierwsza nagroda powędrowała do mieszkańców Chróściny w gminie Dąbrowa.  

- To ogromy wieloletni wysiłek wielu ludzi. Podniosła się ranga miejscowości. Teraz żyje się nam bardzo wygodnie. Jesteśmy zaangażowani. Wszyscy mieszkańcy pracują na naszą, czyli swoją, rzecz. Mamy zgrany team, sporo liderów. Cieszę się, że właściciele wielu naszych firm oferują bezinteresowną pomoc - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek. 

- Dzięki gminie Dąbrowa udało nam się zdobyć pieniądze na renowację naszego parku. To jest nasza perełka. To jest prestiż, że jesteśmy najpiękniejsi - dodaje sołtys Magdalena Podsada.  

Ewa Rosińska, liderka wiejska, mówi o tym, że bez większego problemu mieszkańcy angażują się i rozmawiają o przyszłości miejscowości. - Najważniejsze jest to, aby pierwszy raz się udało, później wszystko nakręca się samo. To daje również satysfakcję mieszkańcom i pomaga w pozyskiwaniu pieniędzy. Jak się wygrywa, jest bardzo dużo osób do pomocy - dodaje liderka. 

W Dąbrowie mieszkańcy mają do dyspozycji nowoczesny kompleks boisk, korty tenisowe. W odnowionym parku do dyspozycji są ścieżki piesze i rowerowe. Działające od ośmiu lat stowarzyszenie organizuje spotkania przyrodnicze. Partnerami w tym przedsięwzięciu są Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, Uniwersytet Opolski i sami przyrodnicy.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że konkurs napędza całą Opolszczyznę. - Udało nam się wytworzyć pozytywne konkurowanie ze sobą. Jak co roku, laureaci stają się inspiracją dla innych. Są przykładem realizacji przedsięwzięć wspartych finansowo z funduszy unijnych. Nasze miejscowości pięknieją. Dbałość o jeden element przyczynia się do tego, że remontowane i odnawiane są kolejne. Dziś już nie zaskakuje, że niewielkie miejscowości mają piękną infrastrukturę - mówi marszałek. 

W tym roku najlepszym projektem odnowy wsi okazał się Eko-Przystanek w Spóroku.
W miejscowości zagospodarowany został „Ptasi stawek". Elementem projektu było wybudowanie dużej wiaty ze stołami i ławeczkami oraz grilla. Hitem okazała się ekologiczna toaleta. - Denerwowaliśmy się, czekaliśmy i mamy pierwsze miejsce za projekt. To jest nowatorska rzecz na Opolszczyźnie, czyli toaleta, w której pracują dżdżownice kalifornijskie. Konkurs zmienia nasze miejscowości. A to sprawia, że odwiedza nas wielu turystów. Dzięki pomysłowi jesteśmy bardzo rozpoznawalni. Ekologiczna toaleta stała się ciekawostką - mówi Hubert Klencz, sołtys wsi. 

Informacja o laureatach Konkursu „Piękna Wieś Opolska 2018"

Zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego nr 5420/2018 z dnia 7 maja 2018 r. ogłoszony został konkurs „Piękna Wieś Opolska 2018". Konkurs jako jedno z głównych zadań, podejmuje działania edukacyjne i promocyjne w zakresie dbałości o otoczenie i cenne zasoby przyrodnicze w lokalnych środowiskach.

W konkursie udział wzięło 10 miejscowości z 10 opolskich gmin w dwóch kategoriach konkursowych:
- 5 zgłoszeń wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś",
- 5 zgłoszeń projektów do kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi".


Kategoria „Najpiękniejsza wieś"
I miejsce - Chróścina, gm. Dąbrowa - nagroda finansowa w wysokości 20 000 zł.
Chróścina, to malownicza, bioróżnorodna, kultywująca tradycje, pełna uroku miejscowość. Miłośnicy sportu mają tu do dyspozycji nowoczesny kompleks boisk Orlik oraz korty tenisowe. Fanom dwóch kółek nie wystarczy dnia, aby przejechać lokalne szlaki rowerowe. Biegacze cieszą się z wyjątkowych dla oka tras, specjalnie dla nich wyznaczonych. Spacerowiczów ucieszy ścieżka przyrodnicza oraz piesze wędrówki po romantycznym parku, pełnym ptactwa i licznych kwiatów. Park krajobrazowy jest bez wątpienia dumą mieszkańców wsi, którzy przyłożyli rękę do rewitalizacji tego urokliwego zakątka. Nie byłoby to możliwe bez funduszy unijnych, dotacji, grantów pozyskanych między innymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, programu Działaj Lokalnie, czy konkursów na różnych szczeblach. Obiekt parkowy zdobył tytuł Najpiękniejszej Przestrzeni Publicznej Województwa Opolskiego (2015), I miejsce w konkursie ogólnopolskim pod patronatem Prezydenta RP pn. „Fundusz Sołecki - najlepsza inicjatywa" (2013), I miejsce w konkursie Najlepszy Projekt oraz II miejsce w konkursie Piękna Wieś Opolska 2015. Miejscowe Stowarzyszenie od 8 lat skutecznie pozyskuje środki finansowe na zajęcia ekologiczne, które systematycznie organizuje we współpracy z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym, Uniwersytetem Opolskim i miejscowymi przyrodnikami. Dzięki tym działaniom wieś ma szczegółowo zinwentaryzowaną i zwaloryzowaną miejscową florę i faunę. Ponadto w ramach warsztatów przedszkolaki wykonały hotel dla owadów, nieco starsze dzieci nasadziły krzewy i zamontowały karmniki, młodzież gimnazjalna własnoręcznie wykonała budki lęgowe dla ptaków. Mieszkańcy wsi angażują się w organizację dla dzieci i młodzieży prelekcji i wystaw przyrodniczych, zajęć w ramach Akademii Młodego Przyrodnika oraz licznych innych atrakcji, spośród których wypada wymienić „Święto Matki Ziemi", „Święto Parku Dworskiego", koncerty nad wodą czy wystawy plenerowe. Dodatkowe zrealizowane przez Stowarzyszenie projekty przyrodnicze to „Promocja stanowiska szczeżui wielkiej", „Pszczoła do Ciebie woła...Chroń mnie!" oraz „Mariaż sztuki, przyrody ...i betonu". Stowarzyszenie wydało kilka publikacji m.in. „Park wczoraj i dziś", „Przewodnik po 4 trasach tematycznych", „Czas prosperity dla Chróściny. XX lecie Odnowy Wsi". Komisja konkursowa doceniła wysoką świadomość mieszkańców wsi na temat posiadanych zasobów przyrodniczych, jak również duże zaangażowanie mieszkańców wsi, w tym również dzieci i młodzieży, w realizację wielu projektów przyrodniczo-edukacyjnych związanych z ochroną bioróżnorodności oraz projektów poprawiających jakość i standard życia mieszkańców.

II miejsce - Mańkowice, gm. Łambinowice - nagroda finansowa w wysokości 15 000 zł.
Mańkowice to niewielka wieś w Gminie Łambinowice. We wsi działa Stowarzyszenie Rozwoju Wsi prowadzące Szkołę Podstawową, rada sołecka, świetlica dla dzieci i młodzieży, OSP, klub sportowy z sekcją piłkarską i jedyną w gminie sekcją tenisa stołowego, Stadnina Koni „Antoniówka" z klubem jeździeckim oraz Stowarzyszenie Miłośników Koni „Końskie Serce". Dzięki tym organizacjom we wsi realizowane są liczne projekty edukacyjne, przyrodnicze, sportowe, kulinarne, a także inwestycyjne związane z modernizacją boiska oraz świetlicy wiejskiej. Środki finansowe na ich realizację sołectwo pozyskuje z konkursów grantowych i funduszu sołeckiego. Dla mieszkańców Mańkowic bardzo ważna jest aktywność sportowa. W Wiejskim Domu Kultury urządzili siłownię i salę sportową, w której odbywają się treningi i mecze ligowe tenisa stołowego, zajęcia aerobiku, zajęcia sportowe i taneczne. Na terenie przy WDK mieszkańcy wykonali płytę taneczną i scenę, urządzili plac zabaw z ławostołami i miejscem grillowym, siłownię zewnętrzną i boisko do siatkówki. Organizowany jest Amatorski Turniej Siatkówki, Zawody Jeździeckie oraz letnie festyny.  Klub jeździecki i Stowarzyszenie Miłośników Koni organizują imprezę jeździecką „Hubertus czyli Pogoń za lisem" oraz „Mikołajki w Stadninie". Mańkowice to nie tylko atrakcyjne tereny przyrodnicze sprzyjające przejażdżkom konnym, ale również ciekawe miejsce dla rowerzystów czy pieszych. Mańkowicki „Król Drzew" to 200-letni jesion uznany za pomnik przyrody. Pod Lasem Kubickim znajduje się staw z siedliskiem łabędzia niemego, z drewnianą wiatą, miejscem na ognisko, miejscem do wędkowania oraz kilkoma domkami noclegowymi. W ramach edukacji przyrodniczej najmłodszych mieszkańców Mańkowic, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mańkowice, realizuje projekty oraz zajęcia ekologiczne i przyrodnicze, podczas których dzieci poznają zagadnienia związane z ochroną środowiska i przyrody, występujące na terenie Mańkowic gatunki chronione oraz fotografują otaczającą naturę, ucząc się przy tym dbałości o otaczającą je przyrodę. Podczas realizacji projektu „Ekologiczny Ogród Zabaw i Doświadczeń" dzieci wraz z architektem krajobrazu wykonały nasadzenia kwitnących roślin ozdobnych, krzewinek i drzew wokół placu zabaw przy świetlicy wiejskiej. Komisja konkursowa doceniła zarówno duże zaangażowanie i integrację mieszkańców Mańkowic w realizację projektów odnowy wsi, poprawiających jakość i standard życia mieszkańców, jak również sposób w jaki mieszkańcy wsi zaprezentowali swoją miejscowość podczas wizytacji członków komisji konkursowej.

III miejsce - Smogorzów, gm. Namysłów - nagroda finansowa w wysokości 10 000 zł.
Smogorzów to niewielka wieś na północnym krańcu województwa opolskiego. Działające we wsi organizacje, Stowarzyszenie „Nasz Smogorzów", Rada sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, leśnictwo i lokalni przedsiębiorcy, współpracują ze sobą na rzecz rozwoju rozwoju swojej miejscowości. W 2017 roku Smogorzów zajął drugie miejsce w wojewódzkim konkursie „Najciekawsze koncepcje zagospodarowania terenów zielonych wsi" za projekt „Rewitalizacja alei dębowo - jabłoniowej". Na alei nie zmieniając charakteru wielogatunkowości zadrzewienia śródpolnego, uzupełniono nasadzenia dębami szypułkowymi i jabłoniami w 3 starych odmianach. Rozmieszczone zostały budki lęgowe dla ptaków, ułożono pryzmy kamieni polnych jako schronienie dla drobnych zwierząt oraz zainstalowano domki dla owadów. W punktach widokowych umieszczono tablice o tematyce ekologicznej, informujące o roli zadrzewień śródpolnych oraz o znaczeniu owadów zapylających. Oazą bioróżnorodności są posesje mieszkańców Smogorzowa, którzy szczególną uwagę poświęcają uprawie rodzimych drzew i krzewów. Mieszkańcy wsi poświęcają wiele uwagi na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Przed wejściem do budynku szkoły założono ogródek ziołowy, a dzieci starszych klas brały czynny udział w pracach przy rewitalizacji alei. Główna ulica Smogorzowa obsadzona jest szpalerem lip oraz klonów. Okolice świetlicy wiejskiej zostały obsadzone drzewami i krzewami parkowymi, zakupionymi przez mieszkańców. Wieś znana jest ze swej „Smogorzowskiej Legendy", według której   w okolicy mieszkał Smok, który obecnie stanowi symbol wsi oraz Stowarzyszenia Nasz Smogorzów. Jego 3 metrowa dębowa rzeźba zdobi wejście do świetlicy wiejskiej, a wizerunki stylizowanych  smoków w kształcie litery S widnieją na meblach parkowych i ptasich budkach lęgowych. Zaangażowanie mieszkańców wsi w realizację wielu przedsięwzięć przyrodniczo-edukacyjnych, przełożyło się na wzrost świadomości ekologicznej i co najważniejsze większą dbałość o lokalne zasoby przyrodnicze, co zostało docenione w ocenie komisji konkursowej.

Wyróżnienie - Mochów, gm. Głogówek - nagroda w wysokości 1 500 zł.
Mochów to wieś ze zwartą zabudową, położona nad rzeką Osobłogą na pograniczu Płaskowyżu Głubczyckiego. W miejscowości znajduje się neolityczne stanowisko archeologiczne. Do dziedzictwa kulturowego wsi zaliczyć należy liczne kapliczki i krzyże przydrożne, których historia sięga XVIII wieku. We wsi znajduje się dobrze zagospodarowane centrum z placem zabaw dla dzieci i młodzieży, Izba Tradycji, kościół parafialny z zabytkowym klasztorem, zmodernizowana farska stodoła. Ponadto wieś dysponuje świetlicą wiejską, remizą strażacką oraz trzema boiskami sportowymi, w tym dwoma do gry w piłkę nożną oraz jednym do gry w siatkówkę. Niewątpliwy atutem miejscowości jest bogato wyposażona Izba Tradycji, znajdującą się obok farskiej stodoły i placu zabaw. Mieszkańcy wsi poświęcili bardzo dużo pracy na zgromadzenie oraz odrestaurowanie licznych cennych eksponatów, związanych z historią swojego regionu, etnografią, zabytkami techniki i paleontologii. 

Wyróżnienie - Rozmierz, gm. Strzelce Opolskie - nagroda w wysokości 1 500 zł.
Rozmierz to aktywna wieś, realizująca wiele projektów podnoszących jakość i standard życia, jak również kształtująca przestrzeń publiczną oraz budująca specyfikę wsi. Najważniejsze z nich to odrestaurowanie kamiennych murów charakterystycznych dla Rozmierzy, odnowienie zabytkowej studni, stworzenie bogato wyposażonej w liczne eksponaty Izby Tradycji, remont świetlicy wiejskiej, budowa siłowni na świeżym powietrzu oraz organizacja wielu przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych. Ważnym dla mieszkańców jest projekt pn. „Zycie jest teatrem - spotkanie ze sztuką" realizowany na nowoczesnej scenie teatralnej znajdującej się w zmodernizowanej świetlicy wiejskiej. Najważniejszym przedsięwzięciem podsumowującym dotychczasowe działania mieszkańców Rozmierzy jest projekt „Rozmierz - ścieżka kulturalno-historyczna", łącząca zabytkową architekturę, obiekty kulturalne i walory przyrodnicze sołectwa. We wsi aktywnie działa i współpracuje ze sobą wiele organizacji takich jak Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Parafialna, Koło Mniejszości Niemieckiej, zespół śpiewaczy oraz amatorski zespół teatralny „Tradycja" działający od 1949 r.

Wyróżnienie - Nowe Budkowice, gm. Murów - nagroda w wysokości 1 500 zł.
Nowe Budkowice to wieś aktywna, estetyczna i kultywująca śląskie tradycje. Centrum wsi z funkcją plenerowych spotkań integracyjnych to miejsce realizacji projektu „Sportowa dusza Nowych Budkowic", polegającego na utworzeniu boiska do piłki nożnej i siatkowej z zapleczem rekreacyjno-sportowym i placem przed budynkiem świetlicy wiejskiej, na którym mieszkańcy wsi organizują festyny letnie, imprezy sportowe i zajęcia w ramach akcji „Podaruj mi lato". Sołectwo posiada dobrze wyposażony „Dom Mieszkańców", który został utworzony w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy Nowych Budkowic kreują temat przewodni swojego sołectwa, którego głównym filarem jest ochrona i wzbogacanie bioróżnorodności. Perełkę przyrodniczą miejscowości stanowi „Uzek", zielony zakątek, gdzie mieszkańcy wsi oraz odwiedzający sołectwo goście mogą spędzić w okolicy stawów swój wolny czas oraz przekonać się jak można realizować działania w zakresie ochrony naturalnych zasobów przyrodniczych. Mieszkańcy wsi realizują wiele projektów, głównie przy wsparciu ze środków pozyskiwanych przez lokalne koło DFK. Sołectwo pozyskało środki na remont i adaptację starej szkoły na Dom Mieszkańców, na organizację akcji letnich dla dzieci i młodzieży oraz na realizację projektów miękkich. Sołectwo jest laureatem II miejsca w konkursie „Piękna Wieś Opolska 2016" w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi" 

Kategoria „Najlepszy projekt odnowy wsi"

I miejsce - Spórok, gm. Kolonowskie - nagroda w wysokości 10 000 zł.
„EKO - przystanek" zwany inaczej „Leśnym Centrum Edukacji i Rekreacji" to projekt, który polegał na zagospodarowaniu „Ptasiego stawku", który powstał dzięki renowacji zamulonego zbiornika wodnego na rzeczce Ptaszówka-Cieńka. Elementami projektu było wybudowanie dużej wiaty ze stołami i ławeczkami oraz miejsca na grill. Ważnym aspektem projektu było ustawienie tablic przyrodniczo-edukacyjnych oraz stworzenie ścieżki zdrowia. Miejsce to pełni funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną oraz edukacyjną. Organizowane są warsztaty edukacyjne związane z ochroną środowiska i ekologią, jak również gra terenowa „Po zdrowie i relaks do Gumisiowej Spórockiej Doliny", promująca zasoby kulturowe, historyczne i przyrodnicze sołectwa Spórok. Zrealizowane prace przy zagospodarowaniu terenów wokół stawu, w bardzo dużym stopniu zintegrowało mieszkańców wsi, a zaangażowanie wszystkich grup społecznych sołectwa było motorem napędowym tej inicjatywy. W efekcie powstało wyjątkowe miejsce, które stało się ozdobą sołectwa, a z drugiej strony stanowi bezpieczne miejsce rekreacji w otoczeniu natury. Komisja konkursowa doceniła duże zaangażowanie wszystkich mieszkańców wsi w realizację projektu, umiejętność pozyskania i wykorzystania środków finansowych przez sołectwo oraz zachowanie i pielęgnowanie cennych walorów przyrodniczych.

II miejsce - Kocury-Malichów, gm. Dobrodzień - nagroda w wysokości 8 000 zł.
„Ścieżka XX-lecia Odnowy Wsi w Kocurach" to projekt, którego głównym rezultatem było stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców wsi oraz gości odwiedzających miejscowość. Projekt zakładał utworzenie ścieżki edukacyjnej, która pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, jak również dzięki zamontowanych tablicom prezentującym cenne walory przyrodnicze miejscowości, funkcję edukacyjną. W ramach projektu powstała altana, siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Powstało 10 ławek na betonowym podłożu, które zamontowano w różnych częściach sołectwa Kocury. W ramach promocji projektu nakręcono również film promujący działania związane z odnową wsi realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów „Brzozowa Dolina". Warte podkreślenia jest, iż zrealizowany projekt przyczynia się do promocji zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ponadto dzięki projektowi mieszkańcy zaczęli baczniej zwracać uwagę na lokalną i otaczającą ich przyrodę, jej nieodzowność w krajobrazie wiejskim, jak również na ryzyko szybkiej degradacji. Działania mieszkańców wsi wzmocniły poczucie tożsamości z miejscem swojego zamieszkania oraz rodzimą przyrodą. Zaangażowanie mieszkańców wsi w realizację projektu przełożyło się na wzrost świadomości ekologicznej i co najważniejsze większą dbałość o lokalne zasoby przyrodnicze.

III miejsce - Pogórze, gm. Biała - nagroda w wysokości 6 000 zł.
„Wieś ogródkami stoi - przywracanie tradycji  upraw przydomowych w Pogórzu", to projekt wieloetapowy, polegający na przeprowadzenie warsztatów z zakresu aranżowania ogródków przydomowych (ogrody, przestrzeń przed gospodarstwami), ekologicznych i skutecznych sposobów prowadzenia ogródka, a także warsztatów związanych z aranżacją przestrzeni publicznej, w sposób, który jest zgodny ze specyfiką wsi i walorami przyrodniczymi miejscowości. Projekt zakładał przeprowadzenie dwóch akcji animacyjnych, pierwszej pn. "Lokalna Doniczka", w ramach której każde gospodarstwo otrzymało doniczkę z ziemią oraz nasionami tradycyjnych ziół oraz drugiej pn. "Widok z okna", konkursu na najładniej zagospodarowaną przestrzeń przyrodniczą przed domem. W ramach zrealizowanego projektu mieszkańcy wsi dokonali nasadzeń w dwóch miejscach publicznycht w Pogórzu tj. przy Wiatraku oraz przy świetlicy wiejskiej. Rezultatem projektu była zmiana nastawienia mieszkańców wsi do tradycyjnych upraw, klasycznych, wiejskich aranżacji przestrzennych oraz ekologii. Komisja konkursowa doceniła wysoką świadomość mieszkańców na temat posiadanych zasobów przyrodniczych swojej miejscowości oraz realizowanych w tym kierunku projektów przyrodniczo-edukacyjnych, jak również duże zaangażowanie mieszkańców wsi, w wykonanie, a następnie pielęgnowanie zgłoszonego do konkursu projektu.

Wyróżnienie - Uciechowice, gm. Branice - nagroda w wysokości 1 000 zł.
„Zielone serce Uciechowic - zagospodarowanie terenów gminnych na Parkowe Miejsce Spotkań", to projekt, który polegał na zagospodarowaniu terenów gminnych, poprzez stworzenie trzech miejsc rekreacyjno-sportowych. Projekt zakładał zagospodarowanie placu pod lipą, wykonanie altany, budowę boiska do siatkówki plażowej oraz stworzenie alei klonowej. Na placu pod lipą w otoczeniu rosnących drzew wkomponowano urządzenia rekreacyjno-sportowe oraz nowe nasadzenia. W drugiej części placu stworzono ścieżkę spacerową. Zamontowany został również domek dla owadów. Stworzono także aleję klonową, jako miejsce odpoczynku dla mieszkańców wsi oraz turystów rowerowych. Ważnym pokreślenia jest, iż zrealizowany projekt został w dużej mierze wykonany pracą własną mieszkańców, którzy zachowali obecnie istniejącą roślinność i zadrzewienia, tworząc jednocześnie ciekawe pod względem przyrodniczym, parkowe miejsce rekreacyjno-sportowe.

Wyróżnienie - Mochów, gm. Głogówek - nagroda w wysokości 500 zł.
„Izba Tradycji" to projekt, który polegał na odrestaurowaniu XIX-wiecznego obiektu i zaadaptowaniu go na Izbę tradycji, upamiętniającą dzieje i dokonania naszych przodków. W ramach projektu zgromadzono i odrestaurowano cenne liczne eksponaty, związane z historią naszego regionu, etnografią, zabytkami techniki i paleontologii. W prace remontowe obiektu, zaangażowani byli klerycy-Paulini z wyższego seminarium duchownego z Krakowa oraz mieszkańcy Mochowa. W ramach przeprowadzonych prac skuto odpadające tynki ścian i sufitu, rozebrano i położono nową posadzkę, wykonano instalację elektryczną, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano i odrestaurowano stare gabloty oraz wyczyszczono i zakonserwowano cenne eksponaty. Większość zgromadzonych eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji Pana Pawła Losora, który zbierał je przez blisko 60 lat, a następnie przekazał Izbie Tradycji w Mochowie. Przygotowany i zaprezentowany przez Pana Losora projekt pn. „Izba tradycji" w Mochowie, został bardzo ciepło przyjęty przez Członków Komisji Konkursowej, która doceniła ogromne zaangażowanie i duży wkład pracy własnej Pana Losora oraz mieszkańców miejscowości Mochów, w zgromadzenie oraz odrestaurowanie licznych cennych eksponatów, związanych z historią naszego regionu.

Konkurs jest zadaniem realizowanym w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" (Decyzja nr RPOP.05.01.00-16-0001/15-00 z dnia 01.12.2015r.) współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach, Osi priorytetowej 5 - Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działania 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej RPO WO  2014-2020.
[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Jarnołtów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krajanki
Liczba odwiedzin: 9182373
Data aktualizacji: 2020-05-29
Wykonanie: P®ESTO