Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Komunikaty
Programy ›› Odnowa Wsi Opolskiej ›› Komunikaty 
1 sierpnia 2013
Konkurs "Piękna Wieś Opolska 2013" rozstrzygnięty!
Miejscowość Karłowice w gminie Popielów została tegoroczną laureatką konkursu „Piękna Wieś Opolska 2013” w kategorii „Najpiękniejsza wieś”. Nagrodą jest 15 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało 11 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś”, 3 miejscowości w kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi” i 7 w kategorii „Wieś dziedzictwa kulturowego”. Ponadto zgłoszono do oceny 12 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” oraz 3 domostwa w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska”. Jury uznało, iż w kategorii „Najpiękniejsza wieś” na drugie miejsce zasłużyły Zębowice (gmina Zębowice), które otrzymają nagrodę pieniężną w kwocie 10 tysięcy złotych. Dwa trzecie miejsca zdobyły ex-equo wsie Walce (gm. Walce) oraz Centawa (gmina Jemielnica). Nagrodą jest po 7 tysięcy złotych.

W tegorocznym konkursie po raz pierwszy oceniana była - przez grono ekspertów m. in. z dziedziny ochrony zabytków, architektury, zagospodarowania przestrzennego - nowa kategoria „Wieś dziedzictwa kulturowego”. Tu jury przyznało jedną nagrodę – laureatką została wieś Jemielnica w gminie Jemielnica. Nagroda to 10 tysięcy złotych.

Jedną pierwszą nagrodę przyznano także w kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi”. Otrzymała ją wieś Rozmierka w gminie Strzelce Opolskie (nagroda: 7 tysięcy złotych). W tej samej kategorii na dwa równorzędne wyróżnienia zasłużyły wsie Gierszowice w gminie Olszanka oraz Ciepielowice w gminie Dąbrowa. Obie otrzymają po 3,5 tysiąca złotych.

W kategorii „Najlepszy projekt”, pierwsze miejsce i nagrodę ośmiu tysięcy złotych przyznano wsi Zagwiździe w gminie Murów za „Zabytkowe centrum kultury” mieszczące się w zabytkowej kuźni. Drugie miejsce zdobył Kadłub w gminie Strzelce Opolskie za „Muzeum bez murów” (nagroda: 6 tysięcy złotych). Trzecie miejsce jury przyznało wsi Koperniki w gminie Nysa za projekt „Pierniki prosto z Kopernik” (nagroda: 4 tysiące złotych). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wieś Skorogoszcz w gminie Lewin Brzeski za projekt „Legenda o Skorogoszczy” (nagroda: 2 tysiące złotych).

I wreszcie w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska” dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymali państwo Teresa i Joachim Sobotowie ze wsi Olszowa w gminie Ujazd oraz państwo Małgorzata i Wilhelm Kopitzowie ze wsi Pietna w gminie Krapkowice. Nagrodą jest po tysiąc złotych.

Konkurs „Piękna wieś opolska” odbywał się po raz szesnasty. Jego podsumowanie i wręczenie nagród zaplanowane jest na 21 września w Karłowicach – wsi tegorocznej laureatce rywalizacji.
Archiwum
‹‹‹
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Spórok
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Opolskie ciasteczka ze skwarek (szpyrek)
Liczba odwiedzin: 9294101
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO